Maja Rakiewicz, Politechnika Poznańska


Rozwój umiejętności występowania w języku obcym –prezentacje studentów na lektoratach PP

Umiejętność wystąpień publicznych jest niezwykle ceniona przez pracodawców. Szczególnie w dzisiejszym zglobalizowanym świecie międzynarodowych kontaktów biznesowych przygotowanie i wygłoszenie prezentacji w języku obcym staje się umiejętnością, której oczekują pracodawcy od pracowników na wielu stanowiskach. Nie tylko międzynarodowe koncerny, lecz również mniejsze przedsiębiorstwa, nawiązują współpracę z zagranicznymi partnerami wysyłając tam często swoich pracowników na negocjacje czy też dłuższe, nawet wielomiesięczne pobyty w ramach wymiany kadr lub szkolenia pracowników. W mojej prezentacji spróbuję odpowiedzieć, jak efektywnie przygotować studentów do tego wyzwania.
 
Die Fähigkeit des öffentlichen Auftretens wird sehr geschätzt. Besonders in der heutigen globalisierten Arbeitswelt wird das Vorbereiten und Vortragen einer Präsentation in der Fremdsprache zu einer Fähigkeit, die Arbeitgeber von ihren Mitarbeitern an mehreren Stellen erwarten. Nicht nur internationale Konzerne, sondern auch kleinere Unternehmen arbeiten mit ausländischen Partnern zusammen und delegieren oft ihre Mitarbeiter zu Verhandlungen oder wegen längerer mehrmonatiger Aufenthalte im Rahmen der Personalmobilität oder Schulungen. In meiner Präsentation versuche ich zu antworten, wie man die Studenten effektiv auf diese Herausforderung vorbereiten kann.

Jestem absolwentką Lingwistyki Stosowanej ze specjalnością Glottodydaktyka, na Wydziale Neofilologii UAM w Poznaniu. Od kilkunastu lat nauczam języka niemieckiego, a na Politechnice Poznańskiej pracuję od ponad siedmiu lat. Nauczanie i uczenie się języków obcych jest obok podróżowania moją największą pasją. To właśnie poznając najróżniejsze miejsca na świecie mam okazję przekonywać się za każdym razem jak ważna jest umiejętność komunikowania się w językach obcych.

Kontakt

Politechnika Poznańska
Centrum Języków i Komunikacji
ul. Piotrowo 3A, 60-965 Poznań

Tel.: +48 61 665 2491, e-mail: office_clc@put.poznan.pl


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. OK, rozumiem